ثبت برند

در این مقاله به صورت جامع و اصولی میخواهیم به مبحث ثبت برند و اصول و قدم های آن بپردازیم. همانطور که میدانید یک نماد یا نشان رسمی که معرفی کننده و نشان دهنده برند برای مخاطبان باشد را علامت تجاری و نماد برند میگوییم.

دریافت مشاوره رایگان ثبت برند

09194991096 : خط 1 02122010186 : خط 2

برندینگ

ثبت کردن برند چیست

شاید بسیاری از شما قبلا شرکت یا برندی را شروع کرده‌اید یا قصد ایجاد آن را داشته‌اید اما به طور رسمی مالکیت آن برند از آن شما نبوده و شخص دیگری پس از شما آن نام را برای خودش ثبت کرده باشد. اتفاق بسیار بدی است! ثبت برند در موسسه ثبت هوران به طور ساده یعنی اینکه، نام شرکت و برند خودمان را به طور رسمی (در اداره مالکیت معنوی) ثبت کنیم و پس از آن به طور رسمی مالک آن برند شویم و هیچ شخصی اجازه سوءاستفاده از نام برند و شرکت ما را نداشته باشد.

 

چه برند هایی نیاز به ثبت دارند

همه برند ها قطعا نیاز به ثبت دارند اما اجباری در کار نیست! هر نوع برندی که قصد ایجاد آن را دارید ورای اینکه شخصی باشد یا تجاری، خدمات باشد یا شرکتی، خصوصی باشد یا عمومی بلامانع باید ثبت شوند تا مالکیت حقوقی آن برای صاحب برند به رسمیت شناخته شود.

ماده 2 قانون اداره ثبت علائم و اختراعات : “یک برند یا نشان تجاری تا زمانی که به ثبت نرسد هیچ فردی حق انحصار آن را ندارد.”

چه برند هایی نیاز به ثبت دارند
برندمان را کجا ثبت کنیم

برند‌مان را کجا ثبت کنیم

قبل از اینکه بخواهید برند خود را ثبت کنید باید نام و لوگوی مشخص و دقیقی برای برندتان داشته باشید و سپس آن نام را استعلام بگیرید (ببینید قبلا کسی آن را ثبت کرده است یا خیر). سپس پس از استعلام گیری میتوانید برند خودتان را پس از انجام مراحلی ثبت کرده و مالکیت حقوقی آن را بدست آورید.

مزایای ثبت برند چیست

تجربه نشان داده است که ثبت برند، اعتبار یک برند را کامل میکند، برند منحصر به فرد میشود و در ذهن مخاطب ماندگار تر میشود. با معتبر شدن یک برند، قطعا تاثیرگذاری و فروش آن بیشتر خواهد شد و در عین حال پس از گسترش پیدا کردن، میتواند شعبه ها و نمایندگی ها بیشتری ایجاد کند و در پی آن شرکای تجاری بیشتری داشته باشد! مهمترین مزیت برند مالکیت حقوقی آن برای صاحب برند میباشد و برند شما از هرگونه کپی برداری و سوء ‌استفاده در امان می ماند.

مزایای ثبت برند

مراحل ثبت برند

ثبت یک برند مراحلی دارد که باید بسیار دقیق طی شوند تا برند به صورت کامل ثبت شود. در اینجا 7 قدم اخذ علامت تجاری را برای شما شرح داده ایم.

قدم به قدم تا ثبت برند

قدم اول : استعلام نام برند

پس از اینکه نام و لوگوی خود را ایجاد و آماده کردید وارد این سایت شوید و نام برند خود را جستجو کنید. در صورتی که برند مشابهی با این اسم وجود نداشت میتوانید قدم های بعدی را اجرا کنید.

قدم دوم : آماده سازی مدارک

مدارک مورد نیاز ثبت برای افراد حقیقی

 1. کپی اصل شناسنامه و کارت ملی هوشمند
 2. آدرس دقیق به همراه کد پستی
 3. اطلاعات ارتباطی مانند شماره تلفن، ایمیل و …
 4. برگه استعلام نام برند (که نشان دهد قبلا ثبت نشده باشد)
 5. جواز شغلی و کارت بازرگانی

مدارک مورد نیاز ثبت برای افراد حقوقی

 1. کپی اصل شناسنامه و کارت ملی هوشمند همه مدیران و سهام داران
 2. آدرس دقیق به همراه کد پستی
 3. اطلاعات ارتباطی مانند شماره تلفن، ایمیل و … همه افراد
 4. برگه استعلام نام برند (که نشان دهد قبلا ثبت نشده باشد)
 5. مجوز فعالیت و کارت بازرگانی
 6. کپی روزنامه‌ای که برند در آن آگهی شد + آخرین تغییرات شرکت
برند‌مان را کجا ثبت کنیم

قدم سوم : ثبت نام در مرکز مالکیت معنوی و سپس ثبت اظهارنامه علامت تجاری

ابتدا به سایت ثبت اسناد کشور بروید و ثبت نام خود را کامل انجام دهید. در ضمن طبقه خدمات برند خودتان را نیز از اینجا به یاد داشته باشید.

پس از اینکه ثبت نام شما کامل شد وارد این لینک شوید و اظهارنامه خود را ثبت کنید. راهنمای کامل ثبت اظهارنامه را نیز میتواند از این لینک مشاهده کنید. پس از ثبت اظهارنامه حدودا 7 تا 28 روز کاری ممکن است طول بکشد تا اظهارنامه شما توسط کارشناسان تایید یا رد گردد. پس از ثبت اظهارنامه می‌بایست هزینه اظهارنامه را بپردازید.

قدم چهارم : ثبت آگهی در روزنامه رسمی

پس از اینکه اظهارنامه شما تایید شد و مراحل اولیه ثبت طی شد، برند شما در اولویت ثبت در روزنامه رسمی قرار میگیرد که باید هزینه برند ثبت کردن را پرداخت نمایید. به طول معمول بین 5 تا 10 روز کاری این فرایند انجام میشود. به این دلیل برند شما در روزنامه رسمی ثبت میشود که افراد حقیقی یا حقوقی آن را ببینند و اگر اعتراضی نسبت به آن داشتند ثبت کنند. در صورتی که تا 30 روز اعتراضی ثبت نشد این مرحله ثبت نام کامل میگردد.

ثبت هوران

دریافت مشاوره رایگان از مجرب ترین کارشناسان ثبت برند

09194991096 : خط 1 02122010186 : خط 2

قدم پنجم : مراجعه به اداره مالکیت معنوی و ثبت اسناد

پس از اینکه پیامکی مبنی بر تایید نهایی اظهارنامه برای شما ارسال شد، مدارک خود را کامل آماده کرده و به اداره مالکیت معنوی و ثبت اسناد کشور مراجعه کنید. شما میبایست همه مدارک خود اعم از آنچه در سایت آپلود کردید به صورت اصل و کپی به همراه داشته باشید.

قدم ششم : تایید نهایی و پرداخت هزینه ثبت برند

پس از اینکه همه مراحل فوق با موفقیت طی شد، طبق هزینه های اعلام شده در سامانه اداره مالکیت در این لینک، هزینه ثبت برند را بایستی پرداخت کنید. هزینه ها با توجه به حقوقی یا حقیقی بودن و تعداد طبقه برند متغیر است

قدم هفتم : ثبت مجدد آگهی در روزنامه

پس از اینکه مراحل قبلی ثبت برند را انجام دادید باید یکبار دیگر برندتان در روزنامه رسمی آگهی شود تا همه افراد حقوقی و حقیقی از ثبت آن باخبر شوند. و اطلاعات آن به دست عموم مردم برسد.

مرحله نهایی ثبت برند

قدم آخر : گرفتن تاییدیه و گواهی ثبت برند

پس از اینکه همه مراحل اصلی ثبت را طی کردید نیاز است که با مراجعه به سازمان مالکیت معنوی و ثبت اسناد کشور تاییدیه و گواهی 10 ساله ثبت برند خود را دریافت کنید. البته حواستان باشد که همه مدارک خود را ببرید (من جمله روزنامه رسمی که برندتان در آن آگهی شد به همراه تصویر برند (6*6) و اظهارنامه)

تبریک میگوییم! همه مراحل ثبت با موفقیت انجام شدند و حالا با خیال راحت میتوانید از مزایای ثبت برند بهره ببرید.

ثبت برند تجاری چیست

وظیفه اصلی برند تجاری تشخیص کالاها یا خدمات ارائه شده توسط تاجر از، کالا یا خدمات ارائه شده توسط سایر تاجرین است. بنابراین یک علامت تجاری یک عنصر مهم از هر تجارت است زیرا نه تنها یک تاجر را شناسایی می کند بلکه به مصرف کنندگان نیز اطلاع می‌دهد که کالاها یا خدمات دارای علامت از یک منبع منحصر به فرد به دست می‌آیند، که از همه منابع دیگر برای آن کالاها یا خدمات قابل تشخیص است.
اغلب اصطلاح برند تجاری برای اشاره به علائم تجاری و علائم خدمات استفاده می‌شود. تمایز علامت تجاری در مقابل علامت خدمات واقعا بسیار کوچک است. تفاوت در این است که یک برند تجاری کالاها یا محصولات را تبلیغ می‌کند، در حالی که یک علامت خدمات، خدمات را تبلیغ می‌کند.

به نظر می‌رسد که استفاده از علائم خدماتی به عنوان علائم تجاری یا خدماتی استفاده شود. با این حال شما نمی‌توانید به علامت چسبانده شده به کالا به عنوان علامت خدمات اشاره کنید.

هزینه ثبت برند به چه چیزی بستگی دارد

هزینه کل ثبت علامت تجاری شما به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله تعداد علائمی که ثبت می کنید، تعداد کلاس هایی که برای آنها اعمال می شود، جایی که در حال ثبت نام هستید، نوع درخواستی که ارائه می کنید، هزینه های وکالت و موارد دیگر.

هزینه ثبت برند به چه چیزی بستگی دارد

هنگام ثبت علامت تجاری نیازی به استخدام وکیل ندارید. به عنوان مثال، خدمات ثبت علامت تجاری می ‌تواند به شما کمک کند تا فرآیند را برای شما ساده کند. اما برند شما یکی از حیاتی‌ترین دارایی‌هایی است که در اختیار دارید.

بنابراین محافظت از آن باید در اولویت باشد و یک وکیل می‌تواند به شما در انجام این کار کمک کند. ثبت کردن برند از آنجایی که برای تمام فعالیت ها ضروری است، هزینه و تعرفه آن اهمیت چندانی ندارد زیرا در نهایت باید انجام شود. برند به شما کمک می‌کند تا رقبا و تاجرین مقابل شما اجازه استفاده غیر قانونی و بدون تایید شما را از نام برند و حتی محصولات و خدمات شما را نداشته باشند.

نکات مهم در ثبت برند چیست

اگر کسی از ما بپرسد که چرا باید نام تجاری خود را در بازار ثبت کنیم، می گوییم: از آنچه مال شماست محافظت کنید. از نکات انتخاب برند:

یک نام منحصر به فرد را انتخاب کنید: اگر نام برند شما منحصر به فرد و جذاب باشد، هیچکس نمی‌تواند شما را از داشتن آن منع کند. نام های تجاری منحصر به فرد در ذهن ما و همچنین در ثبت علائم تجاری به راحتی ثبت می شود.

اصالت کلید است: اصالت و اعتبار شما به شما کمک می کند با مشتریان خود پیوند برقرار کنید. چشم انداز کسب و کار خود را درک کنید و نام آن را بر اساس آن انتخاب کنید.

به نام های کوتاه نه بگویید: ممکن است فکر کنید نام کوتاه‌تر بهتر است. اما نه هرگز، هنگام تصمیم گیری برای ثبت برند تجاری خود، نام های کوتاه را انتخاب نکنید. نام‌های کوتاه ممکن است نیت درستی را برای اتخاذ نام نشان ندهند.

نکات مهم در ثبت برند چیست

نتیجه گیری

حفاظت از برند تجاری خود مهمترین سرمایه گذاری است که می‌توانید انجام دهید. برند تجاری ثبت شده شما یک دارایی است. شما می‌توانید آن را بفروشید، می توانید آن را حق امتیاز دهید و می‌توانید به طور انحصاری از آن استفاده کنید. علائم تجاری ثبت نشده هیچ حفاظتی ندارند، به راحتی گم می‌شوند و نمی‌توان آنها را فروخت.

برند از علائم تجاری ثبت شده، در سازمان‌های علامت تجاری محافظت می‌کند. شما می‌توانید انواع مختلفی از برند تجاری را ثبت کنید، مانند علامت کلمه یا دستگاه، علامت ابعادی و..
مالک یا دارنده برند می تواند علیه ثبت درخواست علامت تجاری برای محصول یا خدماتی که مشابه یا مکمل محصول یا خدماتی است. که علامت تجاری خود را برای آن ثبت کرده است، اعتراض کند. به همین دلیل است که ثبت کردن برند می‌تواند از یک باشگاه فوتبال، تولید کننده مواد شوینده و… ادعا شود. به هر حال، این محصولات و خدمات در شرایط ثبت برند قابل مقایسه نیستند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *