ثبت برند

در این مقاله به صورت جامع و اصولی میخواهیم به مبحث ثبت برند و اصول و قدم های ثبت برند بپردازیم. همانطور که میدانید یک نماد یا نشان رسمی که معرفی کننده و نشان دهنده برند برای مخاطبان باشد را علامت تجاری و نماد برند میگوییم.

دریافت مشاوره رایگان ثبت برند

02188659039 : خط 1 02188786167 : خط 2

برندینگ

ثبت برند چیست

شاید بسیاری از شما قبلا شرکت یا برندی را شروع کرده‌اید یا قصد ایجاد آن را داشته‌اید اما به طور رسمی مالکیت آن برند از آن شما نبوده و شخص دیگری پس از شما آن نام را برای خودش ثبت کرده باشد. اتفاق بسیار بدی است! ثبت برند در موسسه ثبت هوران به طور ساده یعنی اینکه، نام شرکت و برند خودمان را به طور رسمی (در اداره مالکیت معنوی) ثبت کنیم و پس از آن به طور رسمی مالک آن برند شویم و هیچ شخصی اجازه سوءاستفاده از نام برند و شرکت ما را نداشته باشد.

 

چه برند هایی نیاز به ثبت دارند

همه برند ها قطعا نیاز به ثبت دارند اما اجباری در کار نیست! هر نوع برندی که قصد ایجاد آن را دارید ورای اینکه شخصی باشد یا تجاری، خدمات باشد یا شرکتی، خصوصی باشد یا عمومی بلامانع باید ثبت شوند تا مالکیت حقوقی آن برای صاحب برند به رسمیت شناخته شود.

ماده 2 قانون اداره ثبت علائم و اختراعات : “یک برند یا نشان تجاری تا زمانی که به ثبت نرسد هیچ فردی حق انحصار آن را ندارد.”

چه برند هایی نیاز به ثبت دارند
برندمان را کجا ثبت کنیم

برند‌مان را کجا ثبت کنیم

قبل از اینکه بخواهید برند خود را ثبت کنید باید نام و لوگوی مشخص و دقیقی برای برندتان داشته باشید و سپس آن نام را استعلام بگیرید (ببینید قبلا کسی آن را ثبت کرده است یا خیر). سپس پس از استعلام گیری میتوانید برند خودتان را پس از انجام مراحلی ثبت کرده و مالکیت حقوقی آن را بدست آورید.

مزایای ثبت برند چیست

تجربه نشان داده است که ثبت برند، اعتبار یک برند را کامل میکند، برند منحصر به فرد میشود و در ذهن مخاطب ماندگار تر میشود. با معتبر شدن یک برند، قطعا تاثیرگذاری و فروش آن بیشتر خواهد شد و در عین حال پس از گسترش پیدا کردن، میتواند شعبه ها و نمایندگی ها بیشتری ایجاد کند و در پی آن شرکای تجاری بیشتری داشته باشد! مهمترین مزیت ثبت برند مالکیت حقوقی آن برای صاحب برند میباشد و برند شما از هرگونه کپی برداری و سوء ‌استفاده در امان می ماند.

مزایای ثبت برند

مراحل ثبت برند

ثبت یک برند مراحلی دارد که باید بسیار دقیق طی شوند تا برند به صورت کامل ثبت شود. در اینجا 7 قدم ثبت برند را برای شما شرح داده ایم.

قدم به قدم تا ثبت برند

قدم اول : استعلام نام برند

پس از اینکه نام و لوگوی خود را ایجاد و آماده کردید وارد این سایت شوید و نام برند خود را جستجو کنید. در صورتی که برند مشابهی با این اسم وجود نداشت میتوانید قدم های بعدی را اجرا کنید.

قدم دوم : آماده سازی مدارک

مدارک مورد نیاز ثبت برند برای افراد حقیقی

 1. کپی اصل شناسنامه و کارت ملی هوشمند
 2. آدرس دقیق به همراه کد پستی
 3. اطلاعات ارتباطی مانند شماره تلفن، ایمیل و …
 4. برگه استعلام نام برند (که نشان دهد قبلا ثبت نشده باشد)
 5. جواز شغلی و کارت بازرگانی

مدارک مورد نیاز ثبت برند برای افراد حقوقی

 1. کپی اصل شناسنامه و کارت ملی هوشمند همه مدیران و سهام داران
 2. آدرس دقیق به همراه کد پستی
 3. اطلاعات ارتباطی مانند شماره تلفن، ایمیل و … همه افراد
 4. برگه استعلام نام برند (که نشان دهد قبلا ثبت نشده باشد)
 5. مجوز فعالیت و کارت بازرگانی
 6. کپی روزنامه‌ای که برند در آن آگهی شد + آخرین تغییرات شرکت

برند‌مان را کجا ثبت کنیم

قدم سوم : ثبت نام در مرکز مالکیت معنوی و سپس ثبت اظهارنامه علامت تجاری

ابتدا به سایت ثبت اسناد کشور بروید و ثبت نام خود را کامل انجام دهید. در ضمن طبقه خدمات برند خودتان را نیز از اینجا به یاد داشته باشید.

پس از اینکه ثبت نام شما کامل شد وارد این لینک شوید و اظهارنامه خود را ثبت کنید. راهنمای کامل ثبت اظهارنامه را نیز میتواند از این لینک مشاهده کنید. پس از ثبت اظهارنامه حدودا 7 تا 28 روز کاری ممکن است طول بکشد تا اظهارنامه شما توسط کارشناسان تایید یا رد گردد.

پس از ثبت اظهارنامه می‌بایست هزینه اظهارنامه را بپردازید (جهت مشاهده هزینه های ثبت برند اینجا کلیک کنید)

قدم چهارم : ثبت آگهی در روزنامه رسمی

پس از اینکه اظهارنامه شما تایید شد و مراحل اولیه ثبت برند طی شد، برند شما در اولویت ثبت در روزنامه رسمی قرار میگیرد که باید هزینه ثبت برند را پرداخت نمایید. به طول معمول بین 5 تا 10 روز کاری این فرایند انجام میشود. به این دلیل برند شما در روزنامه رسمی ثبت میشود که افراد حقیقی یا حقوقی آن را ببینند و اگر اعتراضی نسبت به آن داشتند ثبت کنند. در صورتی که تا 30 روز اعتراضی ثبت نشد این مرحله ثبت نام کامل میگردد.

ثبت هوران

دریافت مشاوره رایگان از مجرب ترین کارشناسان ثبت برند

02188659039 : خط 1 02188786167 : خط 2

قدم پنجم : مراجعه به اداره مالکیت معنوی و ثبت اسناد

پس از اینکه پیامکی مبنی بر تایید نهایی اظهارنامه برای شما ارسال شد، مدارک خود را کامل آماده کرده و به اداره مالکیت معنوی و ثبت اسناد کشور مراجعه کنید. شما میبایست همه مدارک خود اعم از آنچه در سایت آپلود کردید به صورت اصل و کپی به همراه داشته باشید.

بیشتر بخوانید: ثبت موسسه داوری

قدم ششم : تایید نهایی و پرداخت هزینه ثبت برند

پس از اینکه همه مراحل فوق با موفقیت طی شد، طبق هزینه های اعلام شده در سامانه اداره مالکیت در این لینک، هزینه ثبت برند را بایستی پرداخت کنید. هزینه ها با توجه به حقوقی یا حقیقی بودن و تعداد طبقه برند متغیر است

قدم هفتم : ثبت مجدد آگهی در روزنامه

پس از اینکه مراحل قبلی ثبت برند را انجام دادید باید یکبار دیگر برندتان در روزنامه رسمی آگهی شود تا همه افراد حقوقی و حقیقی از ثبت آن باخبر شوند. و اطلاعات آن به دست عموم مردم برسد.

مرحله نهایی ثبت برند

 

قدم آخر : گرفتن تاییدیه و گواهی ثبت برند

پس از اینکه همه مراحل اصلی ثبت برند را طی کردید نیاز است که با مراجعه به سازمان مالکیت معنوی و ثبت اسناد کشور تاییدیه و گواهی 10 ساله ثبت برند خود را دریافت کنید. البته حواستان باشد که همه مدارک خود را ببرید (من جمله روزنامه رسمی که برندتان در آن آگهی شد به همراه تصویر برند (6*6) و اظهارنامه)

تبریک میگوییم! همه مراحل ثبت برند با موفقیت انجام شدند و حالا با خیال راحت میتوانید از مزایای ثبت برند بهره ببرید.

کارشناسان مادر واتساپ به صورت 7/24پاسخگو شما هستند