طرح صنعتی

در دنیای مدرن امروز، شرکت‌ها و ارگان‌های تخصصی برای طراحی و ارائه طرح صنعتی به بقیه کسب‌ و کارها به وجود آمده‌اند و در این زمینه موفقیت‌های بسیار زیادی هم کسب کرده‌اند. طوری که 25 ثبت برند خیلی موفق و شناخته شده در جهان، سالیانه حدود 1 میلیارد دلار از فروش طرح‌های صنعتی خود کسب درآمد می‌کنند.

از عواملی که باعث می‌شود مصرف‌کننده و مشتری محصولی را انتخاب کند، زیبایی ظاهری و طرح آن می‌باشد. درواقع طرح صنعتی باعث ایجاد جذابیت، تقاضا و درخواست بیشتر مصرف‌کننده و مشتری می‌شود. به همین دلیل است که طرح‌ صنعتی نقش تعیین کننده‌ای در فروش و موفقیت در کسب و کارها دارند.

ثبت هوران

طرح صنعتی چیست؟

از لحاظ قانون ثبت اختراعات، علائم تجاری و یا طرح های صنعتی در موسسه ثبت هوران به شرح زیر است:

هرگونه ترکیب خطوط، رنگ‌ها و اشکال به صورت  2بعدی یا 3 بعدی که شرایط جذابیت محصول را فراهم می‌کند. طرح صنعتی نامیده می‌شود. بدانید که در طرح‌های صنعتی فقط دسترسی به نتیجه فنی بدون تغییر در ظاهر مشمول پشتیبانی و حمایت از قانون نخواهدشد)

  را ببینید، طرح شیشه عطر مورد نظر شما یا طراحیS500به عنوان مثالط طرح ماشین بنز

ماشین ریش تراشی که از آن استفاده می‌کنید. در واقع آنچه مربوط به ترکیب خطوط و رنگ‌ها و اشکال، مربوط می‌شود یک طرح صنعتی می‌باشد.

به مثال زیر برای درک بهتر این موضوع توجه کنید:

شرکتی که کار آن تولید لوازم بهداشتی و آرایشی است، شامپویی تولید می‌کند که به طرز چشم‌گیری موجب تقویت و جلوگیری از ریزش موی مصرف کننده‌ها می‌شود، اما همان شامپو طراحی جلد به دردبخور و جذابی ندارد، مطمئنا این شرکت در فروش گسترده محصولش با مشکلات فراوانی روبه‌رو خواهد شد. برعکس آن هم صدق می‌کند که بسیار از تولیدکنندگان با طرح‌های زیبا و جذاب محصولاتشان، با وجود کیفیت پایین و نه چندان در خور توجه محصولشان فروش بسیار بالایی دارند.

از نگاه حقوقی طرح صنعتی جنبه زیبایی شناسانه هر کالا است، البته ممکن است علاوه بر زیبایی شناسی کارکردهای خاصی هم داشته باشند مانند آباژور یا خودرو.

مدت زمان حمایت از طرحهای صنعتی

مدت زمان حمایت از طرحهای صنعتی در کشورهای دنیا متفاوت است و هر کشوری قانون مخصوص به خود را دارد. در ایران مطابق با قانون 28 ثبت اختراعات و طرحهای صنعتی و علایم تجاری مصوب سال 1386، تاریخ اعتبار طرح صنعتی 5 سال از تاریخ تسلیم اظهارنامه ثبت آن خواهد بود. مهمتر از همه اینکه می‌توان آن را برای دو دوره 5 ساله‌ی متوالی دیگر بعد از پرداخت هزینه مربوطه تمدید کرد. در نتیجه در کشور ما حداکثر زمان حمایت از طرح‌ صنعتی و اختراعات 15 سال می‌باشد.

مدت زمان حمایت از طرح های صنعتی

شرایط اخذ طرح های صنعتی

طرح صنعتی به معنای اختراع یا کشف یک طرح بسیار منحصر به فرد در حوزه‌های مختلف توسط دانشمندان یا مخترعین می‌باشد. در دهه‌های گذشته شاهد افزایش روزافزون اخذ طرح‌ صنعتی در جابه‌جای کشورمان بوده‌ایم. دانشجویان نخبه هم در تمام زمینه‌ها طرح‌های بی‌نظیری را ارائه داده‌اند. مسئولین و مقامات در این زمینه در پی برنامه‌ریزی بلندمدتی هستند تا بتوانند طرح‌های صنعتی جوانان و نخبگان را حمایت و پشتیبانی کنند.

هر طرح جدید و نوینی که در صنعت ابداع می‌شود باید با توجه به برخی از قوانین در سازمان ثبت طرح، طرح‌های صنعتی ثبت شود. با توجه به ثبت طرح‌های خود می‌توانید از تمام حقوقی که برای طرحتان در نظر گرفته شده حتی با گذشت سالیان دراز دفاع کنید. با تمام این تفاسیر حالا می‌توانید اهمیت اخذ و ثبت طرح را درک کنید. در ایران ثبت طرح صنعتی دارای روند متعدد و بروکراسی اداری بالایی می باشد.

درحال حاضر انجام تمام فرایندهای این کار و اخذ آن از طریق مرکز مالکیت معنوی وابسته به اسناد و املاک کل کشور امکان‌پذیر بوده و هیچ فرایندی به صورت دستی انجام نمی‌شود. با این حال بسیار زمان‌بر بوده و خیلی‌ها از آن گله و شکایت دارند.

بیشتر بخوانید: شرکت تضامنی

مدارک مورد نیاز برای دریافت طرح صنعتی

 1. مدارک شناسایی طراح و متقاضی طرح: برای اشخاص حقوقی آگهی تاسیس و آخرین تغییرات شرکت، و برای اشخاص حقیقی کپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی.
 2. در طرح‌های دو بعدی باید 5 نمونه از شکل یا تصویر گرافیکی آن یا 5 نمونه از طرح رسم شده آن به عنوان نمونه تهیه شود.
 3. در صورتیکه 3 بعدی باشد، 5 نمونه از شکل یا تصویر گرافیکی یا به جای آن 5 نمونه از طرح رسم شده به عنوان نمونه ارسال شود.
 4. نوشتن درخواست کتبی آن هم بصورت اسکن شده و الصاق آن در پرونده الکترونیکی اگر طراح نخواهد اسمش ذکر شود.
 5. تحویل رسید مربوط به پرداخت هزینه‌های اظهارنامه زمانی که اظهارنامه شامل دو یا چند طرح صنعتی باشد و هزینه‌های اضافی را متحمل شود.
 6. مدارک مربوط به حق تقدم:

باید همزمان با تسلیم اظهارنامه یا نهایت تا 15 روز بعد از آن تاریخ، باید ارسال شود. این قسمت برای اتباع خارجی و غیرایرانی یا شرکت‌هایی که قبل از ثبت در ایران در سایر کشورهای عضو کنوانسیون پاریس برای ثبت طرح صنعتی‌شان تقاضا داده‌اند.

مدارک مورد نیاز برای دریافت طرح صنعتی
 1. مدارک نمایندگی و وکالت‌نامه رسمی زمانی که نماینده قانونی درخواست ثبت طرح صنعتی را داشته باشد.
 2. تصاویر مربوط به کالای مورد درخواست که باید براساس توصیف طرح باشد.
 3. ضمیمه شدن اصل گواهی ثبت علائم تجاری چه حقیقی باشد و چه حقوقی، باید تصویر واضح و خوانا از اصل گواهینامه ثبت علائم تجاری با مالکیت خود طراح در قسمت ضمیمه‌ های اظهارنامه ارسال شود.
 4. اگر قصد دارید که انتشار آگهی ثبت طرح صنعتی و مدت آن را به تاخیر بیاندازید باید درخواست دهید و آن را اسکن و ارسال کنید.

نحوه ثبت‌نام طرح صنعتی

پیشنهاد می شود تمامی موارد مهم و تاثیر گذار که در جلسات داخلی و خارجی شرکت مطرح می شود را به صورت کتبی و صورتجلسه شرکت ثبت نمایید.

نحوه ثبت‌نام طرح

 1. در آغاز باید در وب سایت، ثبت‌نام کنیم و اظهارنامه ثبت طرح صنعتی را در سایت اداره مالکیت صنعتی پر و کامل کنید.
 2. بعد از ثبت اظهارنامه مربوط به طرحتان، اداره مالکیت صنعتی اطلاعات شما را بررسی خواهد کرد. اگر ناقص باشد به شما اعلام می‌کنند تا بصورت الکترونیکی آن را رفع کنید.
 3. در صورت کامل بودن،‌ مفاد اظهارنامه را با قوانین انطباق می‌دهند تا ثبت طرح تکراری نباشد.
 4. در صورتی که تکراری نباشد و شبیه آن ثبت نشده باشد ابلاغیه پذیرش را صادر می‌کنند.
 5. بعد از صدور ابلاغیه پذیرش، متقاضی باید هزینه‌های حق الثبت را بپردازد تا در روزنامه رسمی، ثبت طرح صنعتی به نام متقاضی صادر شود.

به خواندن ادامه دهید: طرح توجیهی