اینماد ( نماد اعتماد الکترونیکی) چیست؟

اینماد یک جواز و تاییده است که برای فروشگاه های اینترنتی که محصولات و خدمات خود را به صورت آنلاین میفروشند ارسال می گردد.

اینماد (نماد اعتماد الکترونیکی) را حتما بارها شنیده اید یا لوگوی آن را مشاهده کرده اید. شما به عنوان یک مالک سایت، زمانی می توانید کاربران را تشویق به خرید کنید که اعتماد آن ها را جلب کرده باشید. روش های زیادی برای جلب اعتماد وجود دارد مانند نوع طراحی سایت، ساختار، روش های تبلیغاتی آن، محصولات، معروف بودن آن اما همه این ها در کنار نمی توانند اعتماد صددرصد کاربران را به خود جلب کند. آن ها به دنبال یک تاییده مانند جواز در سایت شما هستند که وجود و خدمات شما را تضمین می کند. برای همین امروزه در ایران از اینماد (نماد اعتماد الکترونیکی) برای تایید فروشگاه های اینترنتی که توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی صادر می شود، استفاده می گردد. در این مقاله قصد داریم که در خصوص اینماد، چگونگی دریافت آن و مزایای آن برای هر فروشگاه اینترنتی صحبت کنیم.

اینماد چیست؟

همانطور که در بالا گفته شد، لازمه حیات فروشگاه های اینترنتی، ایجاد اعتماد بین کاربران می باشد. بهترین روش برای جلب اعتماد کاربران برای طراحی سایت فروشگاه اینترنتی، اینماد است. اینماد یک تاییده برای فروشگاه های اینترنتی است که مرکز توسعه تجارت الکترونیک وزارت صنعت و معدن مسئول اعطای آن می باشد. در واقع اینماد، تضمین کننده قانونی بودن فعالیت های یک وب سایت تجاری است و اگر مالک سایتی از قوانین موجود تخطی نماید، شما می توانید از آن به این سازمان شکایت نمایید.

کدام فروشگاه ها یا شرکت ها باید اینماد ( نماد اعتماد الکترونیکی) دریافت کنند؟
از اینماد ( نماد اعتماد الکترونیکی) بیشتر در سایت های B2C که قصد فروش محصول یا خدماتی را به مشتریان به صورت پرداخت آنلاین دارند. به عبارتی دیگر هر فروشگاه یا شرکتی که محصولات خود را به صورت آنلاین به فروش می رساند و برای پرداخت وجه به یک درگاه بانکی متصل می گردد، حتما باید اینماد داشته باشد.
برای دریافت اینماد ( نماد اعتماد الکترونیکی) باید چه کرد؟
تنها منبع رسمی برای دریافت جواز اینماد، سایت enamad.ir است. تمامی مراحل به صورت اینترنتی انجام می شود و لازم نیست که به صورت حضوری به سازمان مراجعه نمایید. همچنین شماره های تماس نیز پاسخگویی کامل تمامی سوالات مالکان کسب وکار در این خصوص می باشند.
شما اول از همه وقتی وارد سایت اینماد ( نماد اعتماد الکترونیکی) می شوید، باید گزینه درخواست اینماد را کلیک نمایید و وارد سایت شوید ( اگر ثبت نام نکرده اید، باید از قبل ثبت نام کنید. البته چون قرار است که برای فروشگاه یا شرکت خود این جواز را دریافت نمایید، باید از نام و ایمیل فروشگاه خود برای ثبت نام استفاده نمایید.)
سپس بعد از تکمیل اطلاعات، باید مدارک لازمه که کاملا در سایت بیان شده است را ارسال نمایید. مدارک شما پس از بررسی تایید یا رد می شوند که در یک پیام به شما اعلام می شود.
بهتر است بدانید که لازمه داشتن درگاه بانکی، داشتن اینماد است.
آیا برای دریافت اینماد حتما باید شرکت یا مکان ثابت داشت؟
همانطور که گفتیم، این جواز برای فروشگاه هایی که خدمات و محصولات خود را به صورت اینترنتی به فروش می رسانند، استفاده می شود. لازمه گرفتن آن، داشتن جواز فروشگاه یا ثبت شرکت است که ثابت کند شما یک مکان حقیقی برای فعالیت خود دارید.
چه اطلاعاتی اینماد از شما می خواهد؟
در مرحله اول بستگی به این دارد که شما شخص حقیقی می باشید یا حقوقی. اگر شخص حقیقی می باشید، فقط باید اطلاعات اولیه خود مانند نام و نام خانوادگی، شماره شناسنامه و غیره را وارد نمایید. ولی اگر به عنوان شخص حقوقی ثبت نام می کنید( توصیه می شود بیشتر به این حالت ثبت نام کنید) علاوه بر اطلاعات اولیه شرکت یا سازمان خود، باید اساسنامه، اعضای هئیت مدیره و غیره را نیز ارسال نمایید.
در مرحله دوم باید اطلاعات مربوط به وب سایت مانند نام دامنه، نام کسب وکار اینترنتی، وضعیت ملک، آدرس پست الکترونیکی و غیره را وارد کنید. همچنین در تمامی این مراحلی مدارکی را که مورد نیاز است باید با فرمت خاصی که بیان کرده است، بارگذاری نمایید.
البته تمامی موارد کاملا در سایت خود اینماد ( نماد اعتماد الکترونیکی) می توانید کاملا مطالعه نمایید.
چند نوع اینماد وجود دارد؟
دو نوع تک ستاره و دو ستاره وجود دارد. حالت تک ستاره که بیشتر شرکت ها و فروشگاه ها دریافت می کنند و بعد از بررسی مدارک ارسالی به آن ها داده می شود.
حالت دو ستاره، اگر گواهی نامه SSL در کلیه صفحات نصب شده باشد، داده می شود.
مزیت های داشتن اینماد ( نماد اعتماد الکترونیکی) چیست؟
افزایش اعتماد کاربران و خرید محصولات و خدمات شما
دریافت درگاه بانکی
معتبر شدن وب سایت
افزایش میزان امنیت خرید
امکان بستن قرارداد با شرکت های دیگر برای همکاری
محفوظ ماندن حریم شخصی کاربران
گارانتی محصولات و برگشتن پذیر بودن پول